Yurtdışından gelen telefonlar nasıl kaydettirilir?

Merhaba arkadaşlar yurtdışından gelme cihazlar Ülkemizdeki kurallar gereği nasıl kayıt ettirilir anlatacağım, buyrun başlayalım;

  1. Pasaport(Kayıt yaptırılacak kişinin pasaportu)
  2. Telefonun Modeli (Örnek:Kayıt ederken soruyorlar telefonun markası ve modelini,S3 aldıysanız GT-9300 olarak model numarasınıda bilseniz fena olmaz.)
  3. Pasaport kiminse onun kimliği(Kayıt yaptırılacak kişinin kimliği)
  4. Cihazın imei numarası
  5. Kişinin kendisi(Kayıt yaptırılacak kişi)

Arkadaşlar ilk önce pasaport ile vergi dairesine gideceğiz ve 115 TL olan harçı cihazın imei numarası ve kayıt yaptıracağımız pasaportu görevliye veriyoruz (pasaport sahibine gerek yok) Görevli gerekli bilgileri girdikten sonra bize bir dekont veriyor burda cihazın imei numarası yazıyor.Bu fiş (dekont) ile birlikte Turkcell,vodafone,avea bunlardan birine gidiyoruz.Gittiğimiz bayideki kişi bizden bu 115 TL”lik fişi (dekont), pasaportu ve kişinin kendisini istiyor.Bu işlem 10 dakika falan sürüyor.Sonra kayıt işlemi için genellikle 10 TL istiyor, bu bayiden bayiye değişiyor kimisi 20 – 30 TL istiyor ve işlem bitince fiş vermiyor çok ısrar edip fişinizi alabilirsiniz.Sonra 2 – 3 ay içerisinde telefon onaylanıyor.Neden 2-3 ay sürüyor derseniz bilgileriniz ve cihaz bilgileri telefon üreticisine gidiyor ve ordan onay alınca cihaz kayıt altına alınır ve bu süreçte telefonunuzu kullanabilirsiniz,kayıt yaptırdığınız oparatör kayıt altına alıyor.Bu 2-3 ay süren süreçte sorgulamada geçici olarak kayıt altına alınmış falan diyor ama tabii ki telefonu sorunsuz kullanabilirsiniz. İmei numaranızı http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresinden sorgulatabilirsiniz…

Online kayıt nasıl yaptırabilirim?

Bu işlemleri yapabilmek için mobil imza ya da E-Devlet Kapısı şifresine sahip olmak gerekiyor. Mobil imza özel kuruluşlar tarafından sağlanırken e-Devlet Kapısı şifresi ise PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alınabiliyor. Yurt dışından telefonun getirirken yine pasaport sahibi olma ve 1 ay içinde yurt dışından gelme şartı aranıyor. Ayrıca eskisi gibi 2 yıl içinde yine sadece bir telefon getirilebiliyor. İşlemleri yapmadan önce vergi dairesine 115 TL kayıt parasını yatırmak gerekli, aşadaki siteden işlemleri gerçekleştirebilirsiniz;

https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet

Ayrıntılı bilgi için;

https://giris.turkiye.gov.tr/Giris3/

Aynı pasaporta kaç kere kayıt yaptırabilirim?

Pasaport başına yanlızca 1 telefon kaydettirebilirsiniz ve 2 yıl kaydettirdiğiniz pasaporta işlem yaptıramazsınız arkadaşlar anca bir önce yaptırdığınız kaydı sildirip yaptırabilirsiniz!

Aldığım telefonun garantisi Türkiye’de geçerlimidir?

Yurtdışından gelen cihazların garantisini üretici belirliyor.Aldığınız telefonun kutusunun dışında satılması planlanan ülkeler vardır.Örnek vermek gerekirse siz telefonu Almanya’dan aldınız ve kullanmak istediğiniz yer Türkiye,hemen kutunun dışına bakacaksınız, eğer orada TR ibaresi görürseniz uluslararası 1 yıl garanti altında demektir.

Başkasının pasaportuna kayıt yaptırırsam sorun olur mu?

Arkadaşlar bildiğiniz, tanıdığınız birinin pasaportuna işlem yaptırın.İnternetten bulduğunuz ve sonradan tanıştığınız, para karşılığında işlem yapanlara pek güvenmemenizi tavsiye ederim.Neden derseniz; siz onun pasaportuna işlemi gerçekleştireceksiniz ve parasını vereceksiniz ve sonra o kişi belkide sizin kaydınızı sildirip başkasının işlemlerini pasaportuna işlettirecek. Eğer böyle kayıt yaptırmam lazım diyorsanız, o kişinin Ülkemize giriş tarihini öğrenin. Eğer giriş tarihi 30 güne yakınsa (28-29 gün olduysa) kaydınızı yaptırabilirsiniz. Çünkü 30 günden sonra pasaporta kayıt işlemi kabul edilmiyor.

İnternet üzerinden kayıt nasıl yaptırabilirim?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın verdiği bilgilere göre yurt dışından telefon getiren vatandaşlar artık IMEI kaydını internet üzerinden sıra beklemeden yapabilecekler.

GSM operatörlerine bağlı kayıt merkezlerine verilen bilgi ve belgeler ile gerçekleştirilen kayıt işlemi bundan böyle e-devlet şifresi kullanılarak internet üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Akıllı cep telefonu kullanımının artmasıyla yurt dışından getirilen cep telefonu sayısında artış yaşandığını dile getiren Binali Yıldırım, bu telefonların kaydettirilmesi esnasında yaşanan beklemenin önüne geçebilmek için kayıtları internet ortamına taşıdıklarını belirtiyor.

Binali Yıldırım’ın konuyla ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

Hem yaşanan beklemenin önüne geçmek hem de telefon kayıtlarının daha kolay kaydettirilmesi için kayıtların internet ortamında yapılabilmesinin önünü açtık. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yaptığı çalışma sonucu yarından itibaren vatandaşlarımız kayıt işlemlerini, abone kayıt merkezlerine gitmeden yapabilecekler.

Yurt dışından telefon getirenlerin, öncelikle 115 liralık harç bedelini vergi dairelerine ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara yatırmaları gerekiyor. Harçların yatırılmasının ardından e-Devlet Kapısı üzerinden BTK’nın internet sitesine girilerek ‘IMEI Kayıt Başvurusu’ yapılacak. Talep edilen bilgilerin sisteme girilmesi ile kayıt işlemi tamamlanacak. Maliye Bakanlığı ile yapılan entegrasyon çalışması kapsamında anlık olarak kişinin ücret yatırdığına dair bilgi, sistem üzerinden doğrulanacak. BTK Mobil Cihaz Kayıt Sistemi üzerinden kişinin iki yıl içinde başka bir cihaz kaydı yaptırıp yaptırmadığı, yurt dışından geliş tarihinden itibaren olan bir aylık sürenin geçip geçmediği, vatandaşın girmiş olduğu IMEI numarasının hatalı olup olmadığına ilişkin kontroller yapılacak. Son aşama olarak Emniyet Genel Müdürlüğü sistemleri üzerinden pasaport kontrolü yapılarak IMEI kayıt işlemi tamamlanacak.

Yurtdışından kargo ile telefon getirmek?

Yurtdışından sipariş edip te eline ulaşan oldu mu bilmiyorum ama yurt dışından telefon geçmiyor, benim bildiğim.Ama başında birisi olursa geçerken kendi adıyla,imzası ile vekalet verirse öyle geçebilir.Ayrıca Türkiyeye geldiğinde telefonu Türk vatandaşları kayıt ettirebilir.

Yakınım yurt dışına gidecek, bana telefon getirecek sıkıntı olur mu?

Öncelikle gidecek kişiye alacağı telefonun özelliklerini, ekran büyüklüğünü, dış tasarımını, kutusunu ve içeriğinin videoyusunu youtube gösterin.Örnek verecek olursak Samsung Galaxy S3 alacaksınız youtube arama yerine Samsung Galaxy S3 unboxing yazarsanız ilgili videoyu bulabilirsiniz, genelde videolar ingilizce olduğu için özelliklerini anlayamazsınız ancak kabataslak göstermiş olursunuz.Özelliklerinide sitemizde bulabilirsiniz..

Telefonu getirdim ancak IMEI attırdım şimdi güncelleme alamıyorum ne yapmalıyım?

Arkadaşlar IMEI attırınca otomatikmen attırdığımız telefon olarak gözükür internette.Bunun içinde siz güncelleme almaya çalıştığınızda bu aldığınız telefon değilde IMEI attırdığınız telefon olarak gözükür ve bu yüzden güncelleme alamazsınız.Nasıl alabilirim derseniz 2 yol var, telefonun kendi IMEI kayıt ettirip sorunsuz kullanabilirsiniz(kayıt ettirmeden kendi IMEI telefona yüklemeniz lazım), diğer yol ise odin veya cwm ile rom sammobile orjinal rom kurabilirsiniz yada farklı romlar deneyebilirsiniz.

Alıntıdır.

Webmaster

Dahi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir