Android’te kilit deseni Ayarlama, Devredışı bırakma ve hatalı girişlerden sonra sıfırlama

Forumlarımızda sıklıkla bahsi geçen ve son dönemlerde yerli haber portallarında ”FBI, Android’in şifresini kıramadı” gibi başlıklarla yer alan Android’in kilit deseni ve hakkında bilinmesi gereken az ve öz şeylerden bahsedeceğim.

android-kilit-deseni

Genel olarak yukarıdaki resimdeki gibi olan kilit deseni, şeklini sizin belirleyebileceğiniz en az 4 halkanın birleşimiyle oluşan özel desene verilen bir addır. Hem güvenlik açısından hem de estetik açıdan normal şifrelemeye göre daha sempatik olduğu söylenebilir ve sıklıkla tercih edilir.

Android’teki kilit deseni seçeneği şu anda aktif olarak kullanılan tüm Android sürümlerinde mevcuttur. Kilit desenini aktifleştirmek için: Ayarlar > Güvenlik > Ekran kilidini ayarla > Şekil bölümüne gelin ve istediğiniz şekli çizin, daha sonra doğrulamak için yeniden çizin ve bu kadar! Test etmek için cihazınızın güç tuşuna basın ve kilidi açmak için şekilin gerekli olduğunu görün.

Ekran kilidini değiştirmek ya da kaldırmak istiyorsanız Ayarlar > Güvenlik > Ekran kilidini değiştir menüsüne gelin, geçerli şekli çizin, ve karşınıza gelen seçeneklerden istediğinizi seçin. Yok seçeneği ekran kilidi kaldırır, Şekil seçeneği yeni bir şekil çizmenizi sağlar, PIN seçeneği ekran kilidiniz için tamsayılardan oluşan bir parola oluşturmanızı sağlar ve Şifre seçeneği de istediğiniz karakterlerden oluşan bir parola oluşturmanızı sağlar.

Gelelim en çok problem oluşturan şifreyi unutma mevzularına. Ekran kilidinizdeki korumayı aşmadan önce 5 kere yanlış giriş yapma şansınız mevcut daha sonra karşınıza parolayı kurtarma seçeneği çıkar ya da sistem 30 saniye girişlerinizi engelleyerek size yeni giriş hakları tanır. Tabii ki deseni, parolayı unuttuysanız sizin ihtiyacınız olan şey kurtarma oluyor.

android-ekran-deseni-unutma

Kurtarma işlemi için mutlaka birincil Google hesabınızın kullanıcı adına ve şifresine ihtiyacınız var. Eğer bu bilgileri bilmiyorsanız cihazınızın recovery moduna bir şekilde erişip(yoksa bir şekilde kurup) fabrika ayarlarına döndürmelisiniz ya da yeni ROM yüklemelisiniz(1.seçenek daha mantıklı )

Eğer Google hesabınızı ve şifresini hatırlıyorsanız ekranda beliren Deseni unuttunuz mu? seçeneğine dokunun ve hesabınızla giriş yapın. Başarıyla giriş yaptıktan sonra tıpkı Ayarlar > Güvenlik > Ekran kilidini değiştir bölümündeki gibi bir menü karşınıza gelir, buradan isteğinize bağlı olarak korumayı kaldırabilir ya da yeni bir koruma ayarlayabilirsiniz.

Tavsiye: Cihazınızda tanımladığınız Gmail hesabı sadece Market, Takvim gibi yazılımları kullanabilmek için bir aracı olmaktan çok, güvenlik önlemleri için de karşınıza çıkabiliyor. O yüzden Gmail hesabınızı aktif olarak kullanmıyorsanız, mutlaka şifresini bir yere not alın.

Güncelleme: Yazıya yapılan şifreyinin tam anlamıyla kırma merakı içeren yorumlardan dolayı, yazıya yorum girişi kapatılmıştır. Burada normal yöntem dışında şifreyi kaldırma yöntemi olsa dahi paylaşılmayacaktır çünkü sizlerin hırsız mı, mağdur mu olduğunuzu bilemeyiz ve suça ortaklık etme ihtimalinin içinde bile yer alamayız. Anlayışınız için teşekkürler.

google'a aşağıdaki kelimeleri yazarak bize ulaşabilirsiniz.:

samsung corby 2 whatsapp indir gezginler, corby 2 ekran kilidi indir, s3 mini tus kilidi, s3 mini ekran kilidi koyma, ekran kilidi kaydırma devre dışı bırakıldı, note 2 ekran kilidi koyma, nokia 603 ekran kilidi koyma, corby 2 telefon kilidi indir, s3 ekran kilidi koyma, nokia 603 tuş kilidi indir, galaxy s4 ekran kilidi koyma, corby 2 android kilidini indir, galaxy s3 mini ekran kilidi koyma, s3 ekran kilidi nasil yapilir, s3 mini tuş kilidi koyma, nokia c6 desen kilidi ındir, nokia desen kilidi indir, s3 mini ekran kilidi kaldırma, s3 mini ekran kilidi, nokia c6 desen kilidi

Webmaster

Dahi!

Android’te kilit deseni Ayarlama, Devredışı bırakma ve hatalı girişlerden sonra sıfırlama” için bir yorum

  1. Ayarlar > Güvenlik > Ekran kilidini ayarla bende note 2 var ama güvenlikğe tıklayınca bu çıkmıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir