Mobil İşletim Sistemleri Hakkında Bilgiler & Tercih Rehberi

Merhaba arkadaşlar. Yeni bir telefon alacaksanız bu yazıyı kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Uzun süredir telefonlarla ilgililenen birisiyim. Bir çok işletim sistemini kullandım. Kendimce tecrübelerim oldu. İşletim sistemi son derece önemli bir konu olduğundan bilgilerimi paylaşmak istedim. Bunun önemini şöyle açıklayabilirim, öncelikle işletim sistemi bulunduğu telefonun arayüzünü etkiler. Daha sonra açacağı uygulamaları, oyunları, internet hızını, yada bunlar gibi önemli özelliklerini… Biraz uzun konuştum ama artık başlayalım… Bu konuda hangi işletim sisteminin hangi uygulamaları açtığını, hangi ekran çözünürlüklerini desteklediğini, hangi firmalarca kullanıldığını göreceğiz. Konuyu olabildiğince kısa ve net açıklamaya çalıştım. Öncelikle günümüzdeki mobil işletim sistemlerini hangileri görelim. Daha sonra bunlar hakkında sizlere bilgi vereceğim. İşte günümüzün mobil işletim sistemleri:
1-Android OS
2-Bada OS
3-iOS
4-Windows Mobile OS
5-Windows Phone OS
6-Symbian OS
7-webOS
8-Blackberry OS
9-Maemo OS
10-MeeGo OS
Mobil İşletim Sistemleri Hakkında Bilgiler & Tercih Rehberi

OS kelimesinin anlamı ‘Operating System’ yani işletim sistemidir.
_________________________________

ANDROID OS:
Yapımcısı: Google
En son sürümü: 4.0 (İce Cream Sandwich)
Bulunduğu markalar: Samsung, HTC, LG, Sony Ericson, Sony, Huawei, Trident, Poly, Reeder, Acer, Motorola, Dell…
Uygulama ortamı: Android Market
Uygulama uzantısı: .apk

Ekran çözünürlükleri: 240×320, 240×400, 320×480, 800×480.
Mobil İşletim Sistemleri Hakkında Bilgiler & Tercih Rehberi
Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Bir çok cihazda bulunmasının sebebi açık yapılı olmasıdır. İşletim sistemi güncellemeleri için bilgisayar bağlantısına gerek yoktur. Sadece parmak etkileşimi ile çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır, bu sebeple diğer işletim sistemlerine göre basit ve sade bir arayüze sahiptir ve kolay bir kullanım sağlar. Ana kullanıcı arabirimi widgetlerın oluşturduğu bekleme ekranıdır. Ayrıca birde menüye sahiptir. Kullanıcılarında kullanabildiği uygulama geliştirme ortamı olan Android SDK bulunur. Bir çok cihazda kullanıldığı için uygulama yönünden zengin bir işletim sistemidir. Root adlı işlem ve Rom gibi kullanım seçenekleri vardır. Root, kullanıcının telefonda herşeyi yapabilmek yönetici yetkisi almasıdır. Neden yapılır derseniz telefondaki bazı programlar root yetkisi ister. Android telefonlar fabrika çıkışlı olarak Root’suz olur. Eğer telefonunuzu Root ederseniz tekrar Unroot ederek orjinal haline döndürebilirsiniz. Rom ise, orjinalde telefonda yüklü olarak bulunan ve kullanıcıların kendininde geliştirebildiği sistemin kendisidir. Ancak Rom, Root gibi işlemlerle telefonunuz zarar görebilir veya garanti kapsamından çıkabilir. Bu yüzden ilk önce sistemi biraz öğrenmeniz, daha sonra bu işlemleri yapmanız daha yararlı olacaktır. Android açık yapılı olduğundan başka telefonlarada yüklenebilir. Sizin telefonunuza yüklenebilme imkanı olup olmadığını merak ediyorsanız biraz araştırmayla bunu öğrenebilirsiniz.

_________________________________

BADA OS:
Yapımcısı: Samsung
En son sürümü: 2.0
Bulunduğu markalar: Samsung
Uygulama ortamı: Samsung Apps
Uygulama uzantısı: .app
Ekran çözünürlükleri: 240×400, 800×480

Mobil İşletim Sistemleri Hakkında Bilgiler & Tercih Rehberi
Samsung’un kendi cihazlarında kullanmak üzere tasarladığı bu işletim sistemi için yeni diyebiliriz. Arayüzünde ana kullanıcı anabirimini widgetlerın oluşturduğu bekleme ekranı ve bir menüsü bulunmaktadır. Sadece parmak etkileşimi ile çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Arayüz varsayılan olarak Samsung’un kendi TouchWiz arayüzü kullanılır. Kapalı yapılı bir işletim sistemidir. Sadece Samsung’un cihazlarında kullanıldığı için uygulama yönünden fakir diyebiliriz. Bada’da bazı kullanıcıların ve çevremdeki kişilerin bilmediği bir özellik vardır.
*#8740# koduyla telefonunuzun modunu değiştirebilirsiniz. CP ve AP adlı iki mod vardır. AP mod telefonda güç kaynaklarını kısıtlar. Mesela işlemciyi az kullanır. Buna bağlı olarak batarya süresi daha uzun olur. CP mod ise telefonda güç kaynaklarını kısıtlamaz. İşlemciyi vb. kaynakları kullanır. Telefonda takılmalar, kasmalar olmaz ancak batarya süresi azalır.

_________________________________

iOS:
Yapımcısı: Apple
En son sürümü: 5.0
Bulunduğu markalar: Apple (iPhone, iPod Touch, iPad)

Uygulama ortamı: iTunes

Uygulama uzantısı: .ipa
Ekran çözünürlükleri: 480×320, 960×640
Mobil İşletim Sistemleri Hakkında Bilgiler & Tercih Rehberi
Bu konu hakkında fazla söze gerek yok aslında. Kapalı yapılı bir işletim sistemidir. Mac OS x tabanlıdır. İşletim sistemi güncellemeleri için bilgisayara ihtiyaç duyar. Sadece parmak etkileşimi ile çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Yani kolay kullanım sağlar. Kapsamlı ve gelişmiş bir uygulama geliştirme ortamı olan iPhone SDK vardır. Sisteme yeni gelen Adobe Flash Media Server 4.5 adlı yazılımla internetten video izleyebilme imkanı yeni oluşmuştur. Ancak bu Flash desteği kısıtlıdır. Yani flash oyun ve flash içerikli hareketli sayfalar halen açılamıyor, destek sadece videoları kapsıyor. Sistemde Java desteği ise halen yok. iOS’ta Jail Break adlı işlemle sistem kırılabilir, bu işlemle ücretli oyunları bedava indirebilirsiniz. Ancak bu durumda telefonunuz zarar görebilir ve garanti kapsamından çıkabilir. Bu konuda forumda şu görüş var: ‘Jail Break yapmayacaksan iPhone alma.’ Tabii ki yinede karar sizin…

_________________________________

WİNDOWS MOBİLE OS:
Yapımcısı: Microsoft
En son sürümü: 6.5
Bulunduğu markalar: HTC, Samsung, Toshiba, HP…
Uygulama ortamı: Market Place
Uygulama uzantısı: .cab

Ekran çözünürlükleri: 240×320, 240×400, 800×480

Mobil İşletim Sistemleri Hakkında Bilgiler & Tercih Rehberi
Adındanda anlaşılacağı gibi Windows tabanlı bir işletim sistemidir. Aynı zamanda kapalı yapılı bir işletim sistemidir. Ancak bilgisayardaki Windows sürümlerinde yapabildiğiniz her şeyi yapamazsınız. Windows Mobile PDA cihazlar için tasarlandığından ve dokunmatik kalem ile yönetildiğinden karmaşık bir arayüzü vardır. Ana kullanıcı arabirimi bekleme ekranıdır. Aynı zamanda birde Başlat Menüsü bulunur. Flash ve Java desteği vardır. Standart ortamda kullanılan uygulama geliştirme seçeneği sunar. İçinde Microsoft Office gibi bilgisayar türevli uygulamalar vardır. Ancak bu işletim sistemi günümüzdeki yeni cihazlarda kullanılmaz. Üst sürümü olan Windows Phone 7 ise Nokia’da dahil bir çok cihazda kullanılmaktadır. Kullanıcıların oluşturdukları Rom’larla sistem değiştirilebilir.

(Windows Mobile piyasadan çekildiğinden forum sayfası Windows Phone’la birleştirildi.)

_________________________________

WİNDOWS PHONE OS:
Yapımcısı: Microsoft
En son sürümü: 7.5 (Mango)
Bulunduğu markalar: Nokia, Samsung, LG,…
Uygulama ortamı: Market Place
Uygulama uzantısı: .xap
Ekran çözünürlükleri: 800×480
Mobil İşletim Sistemleri Hakkında Bilgiler & Tercih Rehberi
Adındanda anlaşılacağı gibi Windows tabanlı bir işletim sistemidir. Windows Mobile gibi kapalı yapılı bir işletim sistemidir. Ancak yine bilgisayardaki Windows sürümlerinde yapabildiğiniz her şeyi yapamazsınız.Bu işletim sistemi genelde başarısızlıkla sonuçlanan Windows Mobile sürümlerinin dönüm noktasıdır. Dokunmatik arayüz parmak etkileşimi için hazırlandığından arayüzü daha sadedir.Ana kullanıcı arabirimi bekleme ekranıdır. Aynı zamanda birde Başlat Menüsü bulunur. Flash ve Java desteği vardır. Standart ortamda kullanılan uygulama geliştirme seçeneği sunar. İçinde Microsoft Office gibi bilgisayar türevli uygulamalar vardır. Windows Phone son zamanlarda Nokia ile yaptığı işbirliğiyle kendini geliştirmeye çalışıyor.

_________________________________

SYMBIAN OS:
Yapımcısı: Nokia (İlk yıllarda Motorola, Nokia, Panasonic, Psion, Samsung, Siemens, Sony Ericsson)
En son sürümü: Symbian^3 (Nokia Belle)
Bulunduğu markalar: Nokia, Samsung, Motorola, Nokia, Panasonic, Psion, Samsung, Siemens, Sony…
Uygulama ortamı: Ovi
Uygulama uzantısı: .sis, .sisx, .jar, .jad
Ekran çözünürlükleri: 128×160, 176×220, 240×320, 320×240, 360×640
Mobil İşletim Sistemleri Hakkında Bilgiler & Tercih Rehberi
Nokia artık işletim sisteminin adında Nokia ismini kullanacaktır. (Örn:Nokia Belle)
Şu anda Symbian’ın tek sahibi Nokia, 2008’de diğer ortaklarından hisselerinin tamamını satın almıştır. Symbian konusu son derece karışıktır ve s40, s60, s80, s90, Uiq gibi bir çok alt dala ayrılır. Psion şirketinin geliştirdiği EPOC işletim sistemi tabanlıdır. Flash (Lite) desteği vardır. Son derece karışık olan standart bir uygulama geliştirme ortamı sunar. Ama en eski ve efsanevi işletim sistemi olduğundan uygulama yönünden zengindir. Ancak uygulamalarla ilgili olarak sertifika vb. sorunlar yada nadiren sistemde bazı sorunlar olabilir, ancak CWF ve hack işlemleriyle bu sorunlar çözülebilir. Symbian’ı günümüzde sadece Nokia, kendi cihazlarında kullanmaktadır. Beş çeşit Symbian sınıfı vardır:

Series 40:
Mobil İşletim Sistemleri Hakkında Bilgiler & Tercih Rehberi
Arayüz olarak daha basit olan, Java tabanlı olan ve genelde en az sorun çıkaran işletim sistemidir. Boyutu belli bir sınırı aşan oyunları kaldırmaz ve hata verir. Bu sınır genelde 1 MB’dır fakat duruma göre değişiklik gösterebilir. Ancak yeni nesil s40 cihazlarda böyle bir sorun yoktur. .jar uzantılı uygulamaları .jad dosyası olmadan ve yükleme gerektirmeden açar. Sürüm güncellemesi için bilgisayar bağlantısı gerektirmez. Nokia’nın alt segment cihazlarında kullanılır.

Series 60:
Mobil İşletim Sistemleri Hakkında Bilgiler & Tercih Rehberi
Arayüzü s40’a göre biraz daha karışık olan efsanevi işletim sistemidir. Nokia’nın smartphone modelleri için çıkardığı arayüzdür. Hemen hemen kullanımını bilmeyen yada görmeyen kişi yoktur. Nokia’nın yeni nesil üst düzey cihazlarında da kullanılır. Aynı zamanda Anna, Belle gibi yeni sürümleri çımmıştır. Son sürümleri hem tuşlu hemde dukunmatik etkileşim için geliştirilmiştir. Ancak Nokia’nın satışları, hala bir çok taraftarı olmasına rağmen, çoğu kişinin Symbian’ı yetersiz bulması nedeniyle düşünce Nokia Windows Phone işletim sistemine yönelmeye başlamıştır. İlk modeli Nokia 7650’dir.

Series 80:
Mobil İşletim Sistemleri Hakkında Bilgiler & Tercih Rehberi
Nokia’nın 9500, 9290, 9300 gibi modellerinde bulunan türevdir. Daha çok iş kullanımı amaçlı cihazlar için geliştirilmiştir. İlk modeli Nokia 9210’dir.
Forum Sayfaları:


Series 90:
Mobil İşletim Sistemleri Hakkında Bilgiler & Tercih Rehberi
Kullanıldığı tek cihaz Nokia 7710’dur. 7710 dışında series 90 arayüzünü kullanan cihaz olmasa da, Nokia series 90 arayüzünü internet tabletlerinde kullanmak üzere geliştirdiği Maemo isimli işletim sisteminde Hildon isimli arayüzünü tasarlarken kullandı.


Symbian Uiq:

Mobil İşletim Sistemleri Hakkında Bilgiler & Tercih Rehberi
Başlıca Sony Ericsson’un G900 modelinde bulunan bir türevdir ama ilk kullanıldığı cihaz Sony Ericsson P800’dür. Bu türev anahatlarıyla Symbian’a bağlıdır. s60’a göre daha esnek kabul edilir. Ancak Uiq için ayrı yazılımlı uygulamalar vardır. Geliştiriciler için idealdir. Sony Ericsson bu arayüzü tablet tipi cihazlar için geliştirmiştir.


Symbian^3:
Mobil İşletim Sistemleri Hakkında Bilgiler & Tercih Rehberi

Nokia’nın kötü gidişata dur demek için ürettiği, çok başarılı olmasada s60’ın son dönemindenki sorunlardan sonra son derece beğeni kazanan işletim sistemlerinin türüdür. Anna, Belle gibi sürümleri vardır. Öncelikle arayüzde büyük değişiklikler yapılmış, sistem hızlandırışmış. Çoklu dokunuş ve 4G optimizasyonu yapılmış. Özellikle N8 uzak sayılabilecek bir zamanda çıkan bir telefona, yada buna benzer telefonlara verilen güncelleme büyük beğeni kazandı. Her ne kadar Android kullanıcısı olsamda, Samsung’un kullanıcısı olduğum Galaxy S’e Android İCS güncellemesini çıkarmayacağının İDDİASINI duyduktan sonra bu hizmeti ayrıca takdir ettim. Sistemin piyasaya sürülmesinden sonra bir çok kişi gibi bende şu soruyu sordum:’Acaba Nokia tekrar dirilir mi?’
Not:Nokia bu sistemlerle birlikte Symbian Anna, Sybian Belle yerine Nokia Anna, Nokia Belle isimlerini kullanacak.

_________________________________

WEB OS:
Yapımcısı: Palm(2010 yılında HP’ye satıldı.)
En son sürümü: 2.0
Bulunduğu markalar: HP, Palm…
Uygulama ortamı: webOS Market
Uygulama uzantısı: –

Ekran çözünürlükleri: –

Mobil İşletim Sistemleri Hakkında Bilgiler & Tercih Rehberi
Linux tabanlı bir mobil işletim sistemidir. 1996’dan bu yana varlığını sürdürmektedir ve ilk olarak Palm Pilot’da kullanışmıştır. Kapalı yapılıdır. Kullanmadığım için ve yaygın olmadığından daha fazla bilgi veremeyeceğim. Ancak en son alınan duyumlara ve Maxicep Portal’da paylaşılan hebere göre HP Palm’dan desteğini çekmiştir.

-Forum Sayfası:Forumda sayfası yok.
_________________________________

BLACKBERRY OS:
Yapımcısı: RIM
En son sürümü: 6.0
Bulunduğu markalar: Blackberry
Uygulama ortamı: App World

Uygulama uzantısı: .jar, .jad
Ekran çözünürlükleri: 240×260, 320×240, 480×360
Mobil İşletim Sistemleri Hakkında Bilgiler & Tercih Rehberi
Java tabanlı olan ve Blackberry cihazlar için geliştirilmiş kapalı yapılı işletim sistemidir. Akıcı bir arayüze ve bekleme ekrana sahiptir. Uygulama yönünden orta halli bir işletim sistemidir. Kullanıcıların uygulama oluşturabildikleri Blackberry SDK hizmetini sunar. Genel olarak uygulamalar yönünden kötü, ancak internet kullanımı için iyi bir işletim sistemidir. Bu yüzden genelde iş dünyasında tercih edilir.

_________________________________

MAEMO OS:
Yapımcısı: Nokia
En son sürümü: 6.0

Bulunduğu markalar: Nokia

Uygulama ortamı: Ovi
Uygulama uzantısı: .deb
Ekran çözünürlükleri: 800×480

Mobil İşletim Sistemleri Hakkında Bilgiler & Tercih Rehberi
Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Bu sistemi Symbian’ın kardeşi olarak nitelendirebiliriz. Açık yapılı işletim sistemlerinden biridir. Dokunmatik etkileşimle çalışabilecek bir yapıya sahiptir. Ana kullanıcı arabirimi Widget’ların bulunduğu 4 sayfalık bekleme ekranıdır. Çoklu dokunuş sistemi 6. sürümle birlikte gelmiştir. Kullanıcıların uygulama oluşturabildikleri Maemo SDK hizmetini sunar. Normal Linux uygulamalarınıda açabildiğinden zengin uygulama seçenekleri vardır. Genel olarak geliştiriciler için idealdir.

_________________________________

MEEGO OS:
Yapımcısı: Nokia&İntel
En son sürümü: 1.2(Harmattan)
Bulunduğu markalar: Nokia
Uygulama ortamı: Ovi
Uygulama uzantısı: .deb
Ekran çözünürlükleri: 800×480

Mobil İşletim Sistemleri Hakkında Bilgiler & Tercih Rehberi
İntel ve Nokia’nın Moblin ve Maemo işletim sistemlerini birleştirerek oluşturdukları bu proje ilk ve tek olarak sadece Nokia N9’da kullanıldı. Linux tabanlı işletim sistemlerinden en genci, daha doğrusu en genç yaşta yok olanı diyebiliriz.
Öncelikli hedefi akıllı telefonlar, navigasyon cihazları, akıllı televizyonlar gibi farklı alanlardaki cihazlardır. MeeGo’nun geliştirilme süreci, Nokia’nın Microsoft ile anlaşıp MeeGo’yu geliştirmeyeceğini bildirmesi, Intel’inde Samsung ile anlaşıp, MeeGo’yu bırakarak Tizen OS* adında farklı bir işletim sistemi geliştireceğini duyurmasıyla sona ermiştir. Yani Nokia ve İntel MeeGo’dan desteğini çekmiştir.

*2012 yılında piyasaya sürülmesi beklenen Tizen OS, Linux’un en iyi açık kaynaklı kodlu teknolojilerini birleştirerek önem kazanmayı amaçlıyor.

google'a aşağıdaki kelimeleri yazarak bize ulaşabilirsiniz.:

bada os oyun indir, meego oyun indir, meego oyunları indir, samsung i8320 kullanım kılavuzu türkçe, techno a66 cin mali iphone fabrika ayarlari kodu, s40 işletim sisteminde sis oynatma

Webmaster

Dahi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir