iPhone 5, üretilmeden satışa sunuldu!

Apple’ın iPhone 5 modeli daha tanıtılmadan Türkiye’de satışa sunuldu!

Tüm dünyanın uzun süredir beklediği, Apple’dan henüz resmi en ufak bir açıklamanın dahi gelmediği yeni nesil iPhone’la ilgili haberler günden güne artmaya devam ediyor. Son zamanların en iyi akılı telefonu olara çıkması beklenen ve adının iPhone 5 olması beklenen akıllı telefon, Apple tarafından üretilmeden Türkiye’de satışa sunuldu!

Türkiye’nin cep telefonu kaçakçıları işi baya ilerletti. Dolandırıcılar ünlü bir cep telefonu markasının henüz tanıtılmamış dünya piyasasında bile olmayan modelini Apple’ın iPhone 5 akıllı telefonunu bile “son teknoloji” diyerek Türkiye’de piyasaya sürdüler. Türk polisi yaptığı takip ile İstanbul’da yapılan operasyonda yaklaşık 15 bin kaçak ve klonlanmış cep telefonu ele geçirildi.

 

Operasyon bir kullanıcının cep telefonuna, “telefonunuz kapanmıştır” mesajı gelmesi ile başladı. Vatandaşın, savcılığa giderek telefonunun kaçak olmadığını faturalı olduğunu belirtmesi üzerine konuyla ilgili araştırma başlatıldı. Şikayet üzerine harekete geçen Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Kaçakçılık Büro Amirliği, yaptığı araştırmada, kapanan telefonunİMEİ numarasının kopyalandığı ve numaranın yeni bir telefona klonlandığını belirledi.

 

Polis, bu bilgiler üzerine çalışmalarını derinleştirdi ve yurt dışından kaçak telefon getiren bir şebekenin, Türkiye’ye yasal yollarla getirilen eski telefonların İMEİ numaralarının bulunduğu listeleri ele geçirdiklerini ortaya çıkardı. Kaçakçıların bu numaraları kaçak telefonlara klonlayıp, telefonları televizyon kanallarındaki satış programları üzerinden sattıkları da belirlendi.

Kaçakçılık Büro Amirliği, Televizyon satış programlarından, şebekenin izini sürmeye başladı.Şişli ve Fatih’te sahte telefonların depolandığı 6 ayrı iş yeri belirledi ve iş yerlerine önceki gün baskın düzenledi. Ekipler baskında 14 bin 566 değişik marka telefon ele geçirdi. 6 kişi de bu baskınlarda gözaltına alındılar.

Operasyon ile Ele geçirilen telefonlar arasında, son teknoloji telefonlar da bulunuyordu. Bunların arasında piyasada 4’üncü sürümü bulunan bir telefon markası olan Apple’ın üst sürüm diye gösterilen sahte modeli iPhone 5’in bulunması da dikkat çekti. Emniyetteki sorgularının ardından Adalet Sarayına götürülen 6 şüpheli serbest bırakıldılar.

 

Webmaster

Dahi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir