Imei demek elimizde varolan telefonların bir nevi seri numarası demektir. Yani imei numarası her bir telefon için özel üretilmiş bir numaradır. Bu yüzden bir imei numarası sadece ve

IMEI Sorgulama

Imei demek elimizde varolan telefonların bir nevi seri numarası demektir. Yani imei numarası her bir telefon için özel üretilmiş bir numaradır. Bu yüzden bir imei numarası sadece ve sadece bir telefon için kullanılabilir ve o imei numarası o telefona özel bir numara olur.

İmei numarasının telefona özel olması kullanıcılar açısından ve güvenlik açısından bir çok rahatlama meydana getirmektedir. Mesela bunlardan en önemlisi çalınan telefonlarımızı imei numarası sayesinde bulabilmekteyiz. Konu dışı fakat çalınan bir telefonun nasıl bulunduğunu size kısaca anlatmak istiyorum. Bir telefonunuz çalındığı an öncelikle çalındığı bölgedeki en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına müraacatta bulunuyorsunuz. Müraacatta telefonunuzun imei numarasını belirtmeniz lazım. Cumhuriyet Savcılığı sizden aldığı imei numarasını TİB (Telekominikasyon İletişim Dairesi Başkanlığı)na gönderiyor ve o imei numarasını kullanan telefon hat sahiplerinin açık adres ve kimlik bilgilerini tespit ediyor. Daha sonra bu şahısları ifadeye çağırıyor. Çoğu zaman da yapılan soruşturma sonrasında çalınan cep telefonunuz bulunmuş oluyor. Ayrıca eğer cep telefonunuz çalındıysa müraacatta bulunmaktan kesinlikle çekinmeyin. Faturanız olmasa dahi imei numarasını biliyorsanız sorun hallolacaktır. Bu işlemler için herhangi bir ücret de alınmamaktadır. 

Cep telefonu üreticileri cep telefonlarının takip edilebilmesi için her ne kadar imei numarası ile cep telefonlarını takip edilebilir bir hale getirse de korsan kullanıcılar bu durumu tamamen kendi leyhlerine çevirmektedirler. Günümüzde çıkan bazı yazılımlar ile cep telefonlarının imei numaraları değiştirilebilmektedir. Mesela eski imha edilen bir cep telefonunun imei numarasını alarak başka bir telefona kopyalayabilmektedirler. Bu sayede de cep telefonunun takibi bazı zamanlarda mümkün olmamaktadır.

Yeni aldığınız bir cep telefonunda da bu şekilde bir imei kopyalama mevzu sonucunda sahte, çalıntı veya kaçak bir cep telefonunuza sahip olmuş olabilirsiniz. Bunu öğrenmek için http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresine giriniz. ve cep telefonuzun orjinal olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Şimdi size cep telefonunuzun orjinal olup olmadığını adım adım anlatacağım.

  1. Öncelikle cep telefonunuzun arka kısmında bulunan imei numarasının sadece rakam kısımlarını yukarda adresini verdiğimiz sitede bulunan 1. boşluğa yazıyorsunuz. (Not: Eğer cep telefonunuzun arka kısmında imei numarasını belirtir herhangi bir etiket yoksa cep telefonunuz muhtemelen sahte veya kaçaktır, Ayrıca *#06# tuşladığınızda ekrana gelen imei numarası ile telefonunuzun kasa kısmında yani bataryanın alt kısmında bulunan numaralar birbirleri ile aynısı değilse telefonunuzun imei numarası başka bir telefondan kopyalanmış demektir. Bu da yine telefonuzun ya kaçak ya çalıntı ya da sahte olduğunu gösterir.)
  2. Daha sonra sorgula butonuna basınız.
  3. Çıkan ekrandaki bilgiler eğer telefonunuzun marka ve modeli ile uyuşuyursa telefonunuz orjinaldir. 
  4. Sonuç telefonunuzun marka veya modeli ile uyuşmuyorsa telefonuzun imei numarası başka bir telefondan kopyalanmış demektir
  5. Sonuç sayfasında KAYIT BULUNAMADI gibi bir ibare bulunursa muhtemelen telefonuzun imei numası henüz ülkemizde kayıt edilmemiş demektir.
Normal bir sonuç sayfasından görüntü:
Telefonunuzun imei numarası ile ilgili her türlü sorunlarınızı bu sayfa altından yorum kısmına yazabilirsiniz. Mümkün olduğunca cevaplamaya çalışacağız.

google'a aşağıdaki kelimeleri yazarak bize ulaşabilirsiniz.:

iphone 5 imei sorgulama, imeyil sorgulama, samsung imei sorgulama, imeil sorgulama, nokia n8 wifi şifre kırıcı, n8 programları 2013, samsung galaxy s3 ımei sorgulama, n8 wifi şifre kırma, iphone 5 orjinallik sorgulama, iphone 5 imei öğrenme, wifi şifre kırıcı symbian, ıphone 5 kayıt sorgulama, wifi şifre kırma programı indir gezginler, samsung galaxy s3 çalındı, symbian wifi şifre kırıcı, samsung s3 imei sorgulama, imei sorgulama kayıt bulunamadı ne demek, imei kayıt bulunamadı ne demek, imei sorgulama kayıt bulunamadı, iphone 5 email sorgulama

Webmaster

Dahi!

IMEI Sorgulama” için 2 yorum

  1. Sonuçlara göre telefon orjinal. Yani sunduğunuz son sonuçla aynı sonuçlara ulaştım. Telefonda arıza var ve made in china üretimi olduğu batarya altında yazıyor. Bu zamana kadar fark etmemiştim ne yapacağımı bilmiyorum 🙁

  2. Telefondaki arızanın ne olduğunu yazarsanız yardımcı olmaya çalışayım. Telefonunuzun made in china yazmasında bir sıkıntı yok. Telefon Çinde üretilmiş ve orjinal telefon olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir