Dünyadaki En Ünlü 10 Hacker

Değerli okuyucularımız bu haberimizde sizlerle dünyadaki en ünlü 10 hacker haberini paylaşacağız. Yaptıkları işle değişim yaratan bu 10 Hacker bu yaptıklarını iyi niyetle halk için yaptıklarını söyleselerde elbette bunlar bilişim suçları olarak göz önünde bulunduruluyor. Yaptıkları büyük eylemler ile değil de ilkleri yaptıkları için bu kadar ünlüler aslında.

İşte karşınızda dünyanın en ünlü 10 Hackerı.

 

 

 

Jonathan James

20081224124412

Hacker suçlaması ile tutuklanan Jonathan tutuklandığında 16 yaşındaydı. Abd savunma bakanlığı bilgisayarlarından birisine sanal bir arka kapı açarak bilgileri çaldı. Ayrıca Jonathan Nasa bilgisayarlarından 1.7 milyon dolarlık yazılımlar çaldı. Mahkemede 10 yıl ceza aldı ancak iyi hal ve benzeri savunmalardan serbest bırakıldı. Tahmin edebileceğiniz gibi bilgisayara dokunması yasak 🙂

 

Adrian Lamo

adrian-lamo

Lemo neler mi yaptı? 🙂 En büyük eylemlerinden bazıları; New York Times ve Microsoft’un sistemlerine girip bilgileri çalmasıydı. Bunun yanında Yahoo, Bank of America, Citigroup ve Cingular sistemlerine de girmiş olabileceği tahminler arasında. Yakalandı ve 65 bin dolar ceza aldı ve 2 ay ev hapsine mahkum edildi. Elbette bilgisayara dokunması yasaklandı 🙂

 

Kevin Mitnick

kevin-mitnicks-quotes-7

Telefon sistemlerini hacklemek konusunda ünlü bir hacker. Aynı zamanda Digital Equipment Corporation’ın bilgisayar ağına girip çeşitli yazılımlar çaldı. Aslında kendisini tanıyanlar mutlaka vardır. Onun adına 2 film yapıldı. Freedom Downtime ve Takedown. Yakalandı 5 yıl hapis ve 8 ay bilgisayara dokunmama cezası aldı. Şu anda serbest.

 

Kevin Poulsen

kevin_poulsen_msht

Kendine müslüman diyebiliriz 🙂 Kod adı dante olan bu hacker bir radyo istasyonunun hatlarına girerek çekilişle kendisine Porsche ve bir çok ödül kazandırdı. Federal veri tabanına girerken yakalandı. 5 yıl hapis ccezası aldıktan sonra gazeteci olarak hayatına devam ediyor. 

 

Robert Tappan Morris

20081224124808

Dünyanın ilk sanal solucanını yazdı. “İnternet alemi ne kadar büyükmüş bir bakalım” diyerek solucanı sayısız bilgisayara gönderip ağlarını çalışmaz hale getirdi. 3 yıl hapis cezası aldı bir süre devlete hizmet etti 10 bin dolardan fazla ceza ödedi.

 

Stephen Wozniak

steve_wozniak

Kendisi beyaz hackerlardan aslında. Bir çoğumuzun tanıdığı Apple’ın kurucularından olan Stephen gençlik yıllarından telefon şirketlerini hackleyerek uzun mesafe uzun ve ücretsiz konuşmalar yaptı. Daha sonra Steve Jobs ile tanışarak Apple markasını kurdu. 

 

Tim Berners-Lee

bernerslee-404_682192c

O da bir beyaz hacker. Word Wide Web yani hepimizin bildiği şekliyle www konseptinin yaratıcısı. Kendi bilgisayarını kendisi yapmıştır. Üniversite yıllarında yaptığı bir kaç hackerlık suçundan ceza almıştır. http:// sisteminin yaratıcısıdır (hypertext).

 

Linus Torvalds

linus-torvalds-says-people-who-believe-in-an-ai-singularity-are-on-drugs-486373-2

İşte dünyanın en ünlü ama ünsüz isimlerinden. Lünux sisteminin yaratıcısı Linus. Bilgisayar hayatına Commodore VIC-20 ile başladı ve Sinclair’in işletim sistemini değiştirerek kolaylaştırıp kullanıcılara sundu. 1991 yılında Linux sistemini yaptı ve dünyaca ünlü bir isim haline geldi. 

 

Richard Stallman

image001

GNU sisteminin yaratıcısı. M.I.T.’ de kadrolu olarak çalışırken şifreli sistemleri kırıp öğrencilere sunmasıyla ünlendi. Kendisi tam bir iyiliksever 🙂

 

Tsutomu Shimomura 

18kyrelzp0gk5jpg

Her türlü cep telefonunu modifiye edebilmesi ile tanınan isim kendisini zamanında hacklemiş olan Mitnick’ten intikamını almak için FBI ile işbirliği yaptı ve Mitnick’i hackleyerek yakalattı. İntikamı acı oldu. 

Webmaster

Dahi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir