Araştırmalar, grafen temelli süperkapasitörler sayesinde cihazların bin kata kadar daha hızlı şarj olabileceklerini ortaya koydu. Pil teknolojisinde elektrik yükünün depo edildiği

Cep telefonları 5 saniyede şarj edilebilecek

Araştırmalar, grafen temelli süperkapasitörler sayesinde cihazların bin kata kadar daha hızlı şarj olabileceklerini ortaya koydu.

Pil teknolojisinde elektrik yükünün depo edildiği parçalara kapasitör adı veriliyor. Yeni mikro-süperkapasitör geliştirmek için araştırmacılar grafen adı verilen bir atom kalınlığında karbon levha kullandılar. Araştırmacılar yeni teknik sayesinde bir diskin üzerinde 30 dakikadan daha kısa bir sürede 100 mikro-süperkapasitör üretmeyi başardıklarını dile getirdiler.

Yeni süperkapasitör bataryaların etkili çalışabilmesi için iki elektrotun, aralarındaki boşluğun en fazla olacak şekilde yerleştirilmeleri gerekiyor. Bu sayede kapasitörde daha fazla elektik yükü depo edilebiliyor. Mevcut teknolojide, üst üste yerleştirilen grafenler elektrot olarak iş görüyorlar. Bu ise elektrik depolanmasında verimi düşürüyor.

Yeni enerji üniteleri sayesinde elektronik cihazlar hem çok daha hızlı şarj edilecek hem de eskisine kıyasla hafif olacak.

Webmaster

Dahi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir