Android Facebook uygulaması hakkında çok tehlikeli bir iddia!

Android işletim sistemli cep telefonlarını hemen hemen hepimiz kullanmaktayız. Yine dünyanın en çok tutulan paylaşım sitelerinden biri olan Facebook’ta da neredeyse hepimizin bir profili bulunuyor. Facebook hesabımıza eriştiğimiz sırada facebook bize kendisinin bir android uygulamasının olduğunu ve onu kullanmamız gerektiğini bildiriyor. Bazen Android telefonlarımızda hali  hazır bir vaziyette gelen, bazen de sonradan indirdiğimiz android facebook uygulaması hakkında çok tehlikeli bir haber yayınlandı.

Ünlü antivirüs şirketlerinden olan Norton, geçtiğimiz günlerde, android işletim sistemleri için çıkarttığı güvenlik yazılımıyla yaptığı incelemelerde, android facebook uygulamasına sahip kullanıcıların telefon numaralarının facebook sitesine izinsiz bir şekilde aktarıldığını tespit etti. Yapılan açıklamada, bu bilgilerin gönderilmesi için facebookta hesabınızın bile olmasına gerek olmadığı söylendi.

Facebook tarafından bu habere hemen bir açıklama geldi. Facebook yetkilileri bahse konu açığın bir yamayla kapatılabileceğini, sisteme gönderilen telefon numaralarının kesinlikle kullanılmadığını ve sistemden sildiğini beyan ettiler.

Bu olay bizlere günümüzde kullanılan popüler uygulamaların, kişisel verilerimiz ele geçirip, nerelerde kullanılabileceği hakkında akıllarda soru işareti kalmasına neden olmaktadır. Siz neler düşünüyorsunuz?

Webmaster

Dahi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir