4.5G nedir? 4.5g Teknik Altyapısı nasıl çalışır

Ülkemizde tüketicilere süper hızlı bir şekilde internet sunacak olan 4.5G nedir merak ediliyor, peki ama 4.5G teknik altyapısı nasıl çalışır? İşte tüm detaylar maxicep’de.

5G çalışmaları gelişmiş ülkelerde devam ederken Recep Tayyip Erdoğan’da gerçekleştirdiği açıklama ile birlikte 4G ihalesinin yapılmaması gerektiğini ve bunun yerine 4.5G ihalesinin yapılması gerektiğini belirtti. 4.5 tanımı internetin 4G kadar yavaş olmayacağını ve 5G kadar hızlı olamayacağını belirtiyor.

Ayrıca bu servis sayesinde operatörlerin kurduğu baz istasyonları bir çöpe dönmek yerine, 5G alt yapısı için dönüştürülebiliyor. Bu teknoloji alt yapısı dünyanın en popüler ağ alt yapı sağlayıcısı Huawei’nin desteği ile birlikte geliştirildi. Bu teknoloji ile birlikte 4G alt yapısının desteklediği 100 Mbps hızın çok üzerine çıkılarak, hız desteğinin 300 Mbps yada 450 Mbps olabileceği belirtiliyor.

5G’ni yaygınlaşmasına kadar bu teknolojinin aktif halde kullanılacağı söylenilirken, teknolojinin yaygınlaşması ile birlikte tüm bu baz istasyonlarının kolaylıkla 5G teknolojisine geçiş yapabileceği belirtiliyor.

4.5G teknolojisi ne değiştirecek?
Mobil cihazlar üzerinden video izleme deneyiminden yüksek boyutlu dosyaların paylaşılmasına, bulut servislerinden akıllı ev ve şehir altyapılarına, mobil ofislerden mobil sağlık ve mobil eğitim servislerine kadar çok farklı sektörlerde büyük değişimler yaşanacak.

Gündelik hayatta da birçok işimizi ve etkinliğimizi mobilden daha fazla yapmaya başlayacağız, bu da kullanım alışkanlıklarımızı ve tüm sektörleri dönüştürmeye devam edecek.

Her Yer Ofis olacak; şirketler ve çalışanlar, işlerini her yerde ve kesintisiz yürütebilecek, ihtiyacı olan bilgilere ve dosyalara anında ulaşabilecek. Hatta, dosyaları indirmek yerine anında çevrimiçi ulaşabileceğiz.

Nesnelerin interneti (Makinelerarası İletişim) ve bulut bilişim, gerçek potansiyelini gösterecek. Akıllı şehir ve akıllı ev altyapıları kusursuzca çalışabilecek, hayatımızın her alanında yüksek verimlilik ve büyük kolaylık sağlayacak.

Mobil sağlık ve mobil eğitim ile uzaktan erişim çok daha kolay olacak.

3G ve 4.5G teknoloji farkları nedir?
Çok daha hızlı internet: 4.5G teknolojisi ile, kullanılan cihazlara göre değişmekle birlikte, veri indirme hızı 100-150 Mbps’ten başlayıp 375 Mpbs* seviyelerine çıkabilecek. Örneğin, 2GB büyüklüğündeki bir HD film yaklaşık yarım dakikada indirilebilecek.

HD kalitesinde film, video ve dizi izlenebilecek.

Düşük gecikme süresi ile kesintisiz ve daha keyifli oyun deneyimi yaşanabilecek.

* 4.5G Türkiye’ye geldiğinde deneyimlenecek hız, frekansa, kapsama alanına, hizmet alınan baz istasyonuna, coğrafi koşullara, şebeke yoğunluğuna, kullanılan cihaza, bağlanılan siteye ve baz istasyonundan uzaklığa göre değişim gösterebilir.

 

Kaynak: Dogus PERTEZ

Webmaster

Dahi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir