Akıllı cep telefonu pazarında Microsoft’un mobil cihazlar için geliştirmiş olduğu Windows Phone işletim sistemiyle birlikte tutunmayı amaçlayan Finlandiya kökenli dev mobil cihaz

Nokia 808 PureView ( İnceleme )

Akıllı cep telefonu pazarında Microsoft’un mobil cihazlar için geliştirmiş olduğu Windows Phone işletim sistemiyle birlikte tutunmayı amaçlayan Finlandiya kökenli dev mobil cihaz üreticisi Nokia, bu platforma destek sağlayan Lumia serisi akıllı cep telefonu modellerinin ardından dünyanın en yüksek çözünürlüğe sahip kameralı akıllısı 808 PureView modelini tanıttı.

Bizde sizler için hazırladığımız bu incelemeyle birlikte firmanın şimdiye kadar geliştirmiş olduğu donanımsal ve yazılımsal olarak en güçlü mobil akıllılarından birisi olarak karşımıza çıkan 808 PureView modelini inceledik.

Teknik Özellikleri

• 4.0 inç genişliğinde ve 360 x 640 piksel çözünürlüğünde olan kapasitif 16 milyon renkli AMOLED kapasitif dokunmatik ekran
• Nokia’nın kendisi tarafından geliştirilen Belle OS mobil işletim sistemi,
1.3 GHz frekans hızında çalışan tek çekirdekli ARM 11 mobil işlemcisi,
1 Gigabayt kapasitesindeki ROM bellek,
512 Megabayt kapasitesindeki RAM bellek,
16 Gigabayt kapasitesinde dahili depolama alanı
• Bluetooth v3.0 A2DP, microUSB 2.0, USB on-the-go özelliği, Wi-Fi 802.11 b/g/n, A-GPS, NFC, HDMI ve 3G gibi bağlantı seçenekleri,
41 Megapiksel çözünürlüğündeki Xenon flaş, Autofocus ve Carl Zeiss optik teknolojili kamera,

İşletim Sistemi ve Arayüzü

Nokia’nın Symbian platformu altında sunduğu en güncel platform olarak karşımıza çıkan Belle, arayüzünde yazılımsal olarak Kayıtlar, Menü ve Galeri tuşlarını barındırıyor. Arayüzünü yatay olarak kullanma imkanı da sizlere sağlanırken, arayüzünün kişileştirilebilir olması kullanıcı deneyimini üst düzeye çıkartıyor diyebiliriz.

Oldukça kolay bir şekilde kişileştirilebilen Symbian Belle arayüzü yeni e-postaları, aramaları ve mesajları size bir bakışta sunmayı başarırken, takviminiz giriş sayfasında yer alıyor ve bir sonraki randevunuzu otomatik olarak gösteriliyor.

Ayrıca arayüzünün kişileştirilebilir özellikler sunması sosyal ağ güncellemelerini de ana ekranınız üzerinden yönetmenizi sağlarken, aslında bir fotoğraf makinesi özelliği taşıyan mobil cihazın arayüzüne de galeriye çok kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz widget eklenmiş.

Bağlantı ve Uygulamalar

Nokia’nın kendisine özgü geliştirdiği yazılımları içeren mobil cihazın uygulama mağazası açısından rakiplerine göre oldukça yetersiz kaldığını ve cihazlarında oyun oynamayı sevenlerin tercihini 808 PureView’den yana kullanmaması gerektiğini ne yazık ki söylemeliyiz.

Saniyede 14.4 Mbps hızında internetten indirme ve saniyede 5,76 Mbps hızında internetten yükleme hızlarına sahip olan mobil cihaz, Bluetooth 3.0 ile birlikte kablosuz olarak oldukça hızlı bir şekilde veri aktarımı gerçekleştirmenizi sağlıyor.

HDMI portu sayesinde çekimini gerçekleştirdiğiniz HD görüntüleri harici ekranlara yansıtmanızı sağlayan 808 PureView, kablolu olara k veri aktarımını MicroUSB 2.0 portu üzerinden ve taşınabilir cihazların birbiriyle entegreli yapıya kavuşmasını ise USB On-the-GO özelliği sayesinde sağlıyor.

NFC teknolojisiyle birlikte akıllı cep telefonunuzu araba veya ev anahtarı, elektronik bilet yada bir kredi kartı olarak kullanmanız sağlanırken, wLAN, A-GPS ve DLNA bağlantı seçenekleri de cihaza konumlandırılmış.

Tasarım ve Taşınabilirlik

Nokia’nın daha öncesinde giriş seviyesindeki kullanıcılar için geliştirdiği QWERTY klavyeli C6 modelinin çizgilerini andıran 808 PureView, 123.9 mm uzunluğunda, 60,2 mm genişliğinde, 17.95 mm kalınlığında ( en ince kısmı 13.9 mm ) ve 169 gram ağırlığında olan bir tasarımı ele alıyor.

Cihazın ön tarafından çağrı başlatma ve sonlandırma tuşları yer alırken, iki tuşun ortasında ise bir önceki işleme geri dönebileceğiniz yada menüye ulaşabileceğiniz bir buton mevcut. Ön yüzü ile birlikte klasik dokunmatik ekranlı bir Nokia cep telefonunu andıran 808 PureView, arka yüzeyinde ise yüksek çözünürlük bir sensör kullandığını vurgulamış diyebiliriz.

Cihazın arka kısmında dayanıklı bir yapı sergileyen kapak yer alırken, flaş destekli 41 megapiksel kamera sensörü mevcut.

Ekran İnceleme

4.0 inç genişliğindeki ekranıyla birlikte kullanıcılara profesyonel bir dokunmatik deneyimi yaşatmayı başaracak olan Nokia 808 PureView, 640 x 360 piksel çözünürlüğünde 16.7 milyon renkli görüntü oluşumuna imkan sağlarken ve ClearBlack AMOLED kapasitif dokunmatik ekran teknolojisini beraberinde getiriyor.

Kullanıcılarına oldukça sezgisel bir dokunmatik deneyimi sunmayı başaran ekran, kaliteli teknolojileriyle birlikte profesyonellere hitap etmeyi başarırken içerdiği Corning Gorilla yapısı ile birlikte kırılma ve çizilmelere karşı oldukça dayanıklı bir yapı sergiliyor.

Video oyunlarında oldukça başarılı ve profesyonel bir tutum sergileyen mobil cihaz, kalitesi üst düzey olan video oyunlarını da sorunsuz bir şekilde çalıştırabiliyor. Ayrıca ekrana konumlandırılan teknolojiler arasında yönlendirme sensörü ( ivmeölçer ), pusula ( manyetometre ), yakınlık sensörü ve ortam ışığı detektörü yer alıyor.

Kamera İnceleme

Üst düzey donanımsal özelliklere sahip olan akıllı cep telefonunda tercihini 41 Megapiksel çözünürlüğündeki Carl Zeiss optikli lensten yana kullanan Nokia firması, bu mobil cihazıyla birlikte dünyanın en yüksekli kamera sensörünü içeren mobil cihazını piyasaya sunmuş oldu.

PureView Pro görüntüleme teknolojisiyle birlikte mobil cihazın kamera sensörü çok daha profesyonel bir hale kavuşurken, 1920 x 1080 piksel çözünürlüğünde saniyede 30 kare, 1280 x 720 piksel çözünürlüğünde saniyede 30 kare ve 640 x 360 piksel çözünürlüğünde yine saniyede 30 kare video çekim hızı sunuyor.

Koşullara bağlı olarak 3.5 mm çalışma aralığına sahip olan Xenon flaş ile birlikte loş ortamlarda oldukça profesyonel fotoğraf çekimi sağlayan mobil cihaz, video çekimleri içinse LED flaş desteğini ardına alıyor.

Tercihinize göre otomatik odaklama ve dokunarak odaklama işlemi gerçekleştiren sensörün odaklama modları ise; Hiper Odak, Makro, Sonsuz ve Otomatik olarak karşımıza çıkıyor. Nokia 808 PureView’in kamerasını şuan pazardaki en profesyonel sensör olarak karşımıza çıkarken, çözünürlüğü çok yüksek görüntüler elde edildiği için mobil cihazın hafızasını olumsuz etkileyebilir.

Güç Yönetimi ve İşlemci

İşlemci seçiminde sık eleyip dokuyan Finlandiya kökenli dev mobil cihaz üreticisi Nokia, işlemci seçeneğini 1.3 GHz frekans hızında çalışan tek çekirdekli ARM 11 platformundan yana kullanmış. Nokia Belle platformu işlemciye pek yük olmadığı için pekte kasmalara sebep olamıyor diyebiliriz.

— Güç Yönetimi: BV-4D – 1400 mAh

• 2G üzerinden maksimum olarak konuşacağınız süre 11 saat,
• 2G üzerinden maksimum olarak bekleme süresi 465 saat,
• 3G üzerinden maksimum olarak konuşacağınız süre 6,5 saat,
• 3G üzerinden maksimum olarak bekleme süresi 540 saat,

google'a aşağıdaki kelimeleri yazarak bize ulaşabilirsiniz.:

nokia 808 duvar kağıtları

Webmaster

Dahi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir